Dysk kręgosłupa L5-S1

dyskopatia kręgosłupaDyskopatia to inaczej choroba tarczki międzykręgowej, która powoduje ograniczenia w poruszaniu kręgosłupem.  Do dyskopatii może dojść w różnych odcinkach kręgosłupa. Najczęściej występuje jednak dyskopatia L5-S1, która dotyczy odcinka lędźwiowego. To właśnie ten odcinek kręgosłupa  przeważnie jest zaniedbywany przez człowieka.

Dyskopatia kręgosłupa – objawy i profilaktyka

Przeważnie dyskopatia kręgosłupa objawia się silnym bólem pleców, który pojawia się nagle. Najczęściej ból pojawia się w momencie, gdy coś dźwigamy bądź wiele czasu nasza sylwetka jest pochylona do przodu (np. podczas siedzenia przed komputerem). Ból może pojawić się też podczas takich codziennych czynności jak kichanie czy kaszlenie. Dyskopatia kręgosłupa powoduje ból, który przeważnie trwa 2-3 tygodnie. Po tym czasie odczuwamy ulgę i właśnie w tym momencie popełniamy największy błąd, ponieważ przestajemy ćwiczyć oraz dbać o kręgosłup, a dyskopatia L5-S1 znika tylko na chwilę i po pewnym czasie znowu pojawia się ból. Warto także wiedzieć, że dyskopatia L5-S1 może oznaczać popularną rwę kulszową.

Profilaktyka dyskopatii z całą pewnością jest o wiele łatwiejsza niż leczenie tej choroby. Tak naprawdę wystarczą regularnie wykonywane ćwiczenia, żeby wzmocnić nasz kręgosłup i w ten sposób uniknąć bólu. Najlepiej, żeby to lekarz podpowiedział nam jakie ćwiczenia są dla nas najlepsze. Niektóre uniwersalne oraz proste ćwiczenia na kręgosłup można znaleźć na UlgaDlaKregoslupa.pl. Na tym portalu znajdziemy też wiele cennych informacji, które pomogą nam zapomnieć o bólu kręgosłupa. W profilaktyce ważny jest odpowiedni ubiór, ponieważ przewianie odcinka krzyżowo-lędźwiowego może być przyczyną bólu.

Dyskopatia kręgosłupa – leczenie

dyskopatia L5-S1Wyróżnia się dwie metody leczenia dyskopatii: leczenie operacyjne i leczenie nieoperacyjne. Przeważnie dyskopatia kręgosłupa leczona jest środkami farmakologicznymi oraz rehabilitacją. Na ogół  taki sposób leczenia przynosi rezultaty. Wymaga on jednak od chorego dużej samodyscypliny. Często zdarza się, że chory przestaje ćwiczyć w momencie, gdy ból znika. Jest to podstawowy błąd, który przyczynia się do nawrotu choroby. Leczenie operacyjne jest stosowane rzadko i dotyczy naprawdę silnego bólu. O leczeniu operacyjnym decyduje lekarz jeżeli zauważa, np. porażenie mięśni kończyn bądź problemy z wydaleniem moczy lub stolca. Przed operacją potrzebna jest także odpowiednia rehabilitacja.

W trakcie leczenia dyskopatii dużą ulgę przynoszą także masaże. Do zmniejszenia bólu idealnie nadaje się mata ozonowa. Regularna kąpiel perełkowa relaksuje, rozluźnia mięśnie likwidując ból oraz dba o nasz cały organizm. Osobie z dyskopatią przydadzą się także poduszki masujące oraz dobrej jakości materac lateksowy.

Autor tekstu: Agata Sachar